محل کلینیک

اصفهان نجف‌آباد، خیابان شریعتی -سه راه فرهنگ - مجتمع نکین- طبقه پنجم

رزرو نوبت

031-42316924

روزهای کاری

دوشنبه -سه شنبه - پنج شنبه

skincare

قبل از اینکه بخواهیم در مورد نکات طلایی مراقبت پوست از نظر دکتر کلینیک سرو با شما حرف بزنیم بهتر است ابتدا به شما کمک کنیم تا نوع پوست خود را شناسایی و از نکات گفته شده بهتر استفاده کنید.

نوع پوست مهم است

دانستن نوع پوست در هر درمان یا مراقبت پوستی بسیار اهمیمت دارد ،آیا می‌دانید که واقعاُ چه نوع پوستی دارید؟ شاید بدانید که پوست‌تان خشک، چرب یا حساس ویا حتی مختلط است. اگر در تشخیص نوع پوست اشتباه کرده باشید، هنگام خرید محصولات skincare باید بدانید که نوع پوستتان چیست زیرا اگر از محصولاتی استفاده کنید که برای پوست شما طراحی نشده‌اند، نه تنها مفید نخواهند بود بلکه ممکن است باعث بدتر شدن خشکی، جوش‌ها و دیگر مشکلات پوستی شود.

انواع پوست شامل معمولی، خشک، چرب و مختلط می‌شود. نوع پوست هر فرد توسط عوامل ژنتیکی تعیین می‌شود و قابل تغییر نیست. اما برای بهبود شرایط کنونی پوست‌تان راه‌های بسیاری وجود دارد. روش‌های جوانسازی پوست یا شیوه‌های آبرسانی پوست از جمله راه‌هایی هستند که می‌توانند باعث بهبود شرایط پوست‌تان بشوند.

انواع پوست

انواع پوست:

پوست معمولی

برای پوست معمولی اصطلاح علمی  «یودرمیک» استفاده می شود که منظور از «معمولی» این است که پوست در حالت تعادل نسبی قرار دارد. البته ممکن است پیشانی، چانه و بینی که در این مقاله ناحیه‌ی T خوانده می شود در افراد با پوست معمولی کمی‌ چرب‌تر باشد؛ اما به طور کلی پوست معمولی از نظر رطوبت و چربی به این شکل است که پوست نه خشک است و نه چرب.

برای تشخیص پوست معمولی باید به منافذ پوستی ریز ،خونرسانی مناسب،بافت اسفنجی، صاف و لطیف ، بدون قرمزی و رنگ صورتی شاداب و یکدست آن توجه نمود.

این نوع پوست معمولاً حساس نمی‌شود ولی با افزایش سن ممکن است به سمت خشکی برود. پوست معمولی می‌تواند کم آب هم بشود که با خشک شدن متفاوت است. در این صورت برای بهبود شرایط به روش‌های آبرسانی نیاز است.

پوست معمولی نیاز به روش های خاصی برای مراقبت از پوست ندارد. همان روتین روزمره‌ای که در ادامه مقاله توضیح خواهیم داد را رعایت کنید، مواد آشپزخانه را به پوست‌تان نزنید و اگر دچار مشکلات پوستی (مثل آکنه) شده‌اید، به پزشک کلینینک سرو مراجعه کنید و از درمان های خودسرانه بپرهیزید.

مراقبت پوست خشک

پوست خشک

پوست خشک به پوستی گفته می‌شود که کمتر از حد معمول چربی (سبوم) تولید کند. با کاهش تولیدات سبوم، لایه‌ی چرب محافظتی روی پوست نازک شده و نمی‌تواند رطوبت را به خوبی حفظ کند. اصطلاح علمی این نوع پوست «زروسیس» نام دارد و از نظر شدت بین افراد مختلف متفاوت است، در حدی که گاهی به سختی قابل تشخیص است.

پوست خشک به شکل چشمگیری در خانم‌ها شایع‌تر از آقایان است و تمامی انواع پوست با افزایش سن به سمت خشکی می‌روند. مشکلات ناشی از پوست خشک بسیار شایع‌ هستند و حدود ۴۰٪ از افرادی که متخصص پوست مراجعه می‌کنند، از این مشکلات رنج می‌برند.

اگر پوست خشکی دارید باید مراقبت از پوست خشک را بدانید تا بتوانید از ایجاد آکنه و لکه جلوگیری نمایید ونیازی به درمانهای مزوتراپی یا مزونیدلینگ در آینده نداشته باشید.

رطوبت پوست به میزان آب موجود در لایه‌های عمقی پوست و همچنین به میزان از دست دادن آب بستگی دارد.

آیا می دانستید که پوست شما به طور مداوم از طریق راه‌های زیر آب از دست می‌دهد:

پوست خشک بخاطر کمبود فاکتورهای طبیعی مرطوب‌کننده پوستی (NMF) که شامل اوره، آمینو اسیدها و لاکتیک اسید می‌شوند و چربی‌های سطح پوست مثل سرامیدها، اسیدهای چرب و کلسترول اتفاق می افتد.

چطور پوست خشک را تشخیص دهیم؟

پوست خشک طیف وسیعی از پوست کمی خشک‌تر از پوست معمولی تا پوست‌های بسیار خشک و شکننده را شامل می‌شود.

برای تشخیص پوست خشک به نکات زیر دقت کنید:

توجه داشته باشید که پوست خشک نباید دچار التهاب یا درماتیت شود زیرا اگر پوست به دلیل التهاب خشک شده باشد، دیگر با نوع پوست خشک طرف نیستیم و با یک مشکل پوستی مواجهیم و با یک پزشک مشاوره داشته باشید.

روش های مراقبت پوست خشک

پوست خشک همیشه آماده است تا دچار شدن به التهاب و اگزما شود ؛ برای همین روش های مراقبت از پوست اهمیت زیادی در مورد این نوع دارند. مراقبت‌های عمومی زیر می‌توانند به شما کمک فراوانی بکنند:

برای پوست خشک باید از محصولات skincare استفاده کنید که مخصوص پوست خشک است زیرا این محصولات قدرت شویندگی ملایمی دارند، یعنی چربی‌های محدود پوست شما را از بین نمی‌برند. به علاوه بیشترشان حاوی مواد مرطوب کننده هستند.

اگر مراقبت‌های عمومی در رفع خشکی همه یا بخشی از پوست شما موثر نبودند، ممکن است علت خشکی، بیماری یا مشکل پوستی باشد. درماتیت سبوریک، درماتیت تماسی و بیماری پای ورزشکاران از جمله مشکلات پوستی هستند که باعث خشکی پوست می‌شوند.

مراقبت پوست چرب

پوست چرب

پوست چرب به پوستی گفته می‌شود که بیش از حد چربی (سبوم) تولید می‌کند. تولید بیش از حد سبوم، «سبوریا» نامیده می‌شود.مواردی مانند عوامل ژنتیکی، تغییرات و عدم تعادل هورمونی، برخی داروها، استرس و محصولات آرایشی آکنه‌زا می‌توانند باعث ایجاد پوست چرب شوند.

برای تشخیص پوست چرب باید به منافذ پوستی بزرگ و قابل مشاهده ،براق شدن پوست و پوست ضخیم‌تر و رنگ‌پریده که ممکن است عروق خونی در آن دیده نشوند، توجه کرد.

مهم‌ترین مشکل افراد با پوست چرب، کومودوها (جوش‌های سرسیاه و سرسفید) و همچنین انواع و اقسام آکنه‌ها است.

زمانی که با موارد خفیف آکنه موجه هستیم، تعداد زیادی کومودو روی صورت و بیشتر اوقات روی گردن، شانه‌ها، پشت و سینه مشاهده می‌شود.

در موارد متوسط و شدید آکنه،  پاپول‌ها (جوش‌های کوچک بدون سر سیاه یا سفید قابل تشخیص) و پوسچول‌ها (جوش‌های متوسط با مرکز سفید یا زرد) پدیدار شده و پوست قرمز و ملتهب به نظر می‌رسد.

روش های مراقبت پوست چرب و مستعد آکنه

پوست حساس

پوست حساس

پوست حساس می تواند متفاوت باشد و معمولاً می تواند به طرق مختلف ظاهر شود. افرادی هستند که به طور طبیعی دارای پوست حساس هستند (تحت تأثیر فصل ، آلرژی و غیره) نیستند ، همچنین افرادی هستند که پوست آنها به راحتی آسیب دیده و حساس می شوند.

پوست شما حساس است اگر:به راحتی قرمز می شود ؛احساس سوزش می کنید ؛

مراقبت از پوست حساس

مراقبت پوست حساس دشوار است ، اما با پشتکار و صبر می توانید محصولات مناسب خود را پیدا کنید. از ترکیبات سخت و محصولات حاوی روغنهای ضروری و الکلهای خشک کننده خودداری کنید. به دنبال محصولات ملایم و pH پایین باشید ، به ویژه آنهایی که حاوی سرامید ، نیاسینامید ، پانتنول و اسیدهای چرب هستند که سد پوستی شما را تقویت کرده و به نوبه خود باعث می شود پوست شما کمتر در برابر عوامل محرک خارجی واکنش نشان دهد.

پوست مختلط

در پوست مختلط نوع پوست در نواحی گونه با نواحی T (پیشانی، چانه و بینی) متفاوت است. البته ناحیه‌ی T می‌تواند به اندازه‌ی یک خط باریک یا بسیار گسترده باشد.

بخش‌های چرب‌تر پوست مختلط به دلیل افزایش تولید چربی و بخش‌های خشک به دلیل کاهش تولیدات سبوم ایجاد می‌شودبرای تشخیص پوست مختلط باید به ناحیه‌ی T شکل چرب شامل پیشانی، چانه و بینی ، منافذ بزرگ در ناحیه‌ی T و گونه‌های دارای پوست معمولی تا خشک توجه نمود.

روش های مراقبت از پوست مختلط

پوست مختلط نیاز به روش های خاصی برای مراقبت از پوست ندارد. می‌توانید از دو نوع مرطوب کننده قوی و ضعیف برای نواحی مختلف صورت‌تان استفاده کنید. همچنین اگر جوش‌های سرسیاه زیادی روی ناحیه‌ی T شما وجود دارد، می‌توانید از برچسب‌های برداشت جوش‌های سرسیاه استفاده کنید که به طور خاصی برای نواحی بین ابرو، بینی و زیر لب ساخته شده‌اند.

شرایط پوستی خاص

جدا از مشکلات مربوط به نوع پوست، گاهی اوقات علی رغم مراقبت پوست ممکن است  پوست دچار شرایط خاصی شود که به رسیدگی‌های ویژه نیاز دارد. دو مورد از شایع‌ترین شرایط پوستی شامل پیری پوست و کم آبی پوست می‌شود.

پیری پوست

پوست همه ما به مرور زمان و با افزایش سن پیر می‌شود. قوام پوست کاهش می‌یابد، چین و چروک‌ها پدیدار می‌شوند و پوست خشک‌تر از گذشته به نظر می‌رسد. در این حالت باید به سراغ روش های خاص مراقبت از پوست برویم. راهکارهای تخصصی و خاصی که به مجموع آن‌ها روش‌های جوانسازی پوست می‌گویند.

برخی از روش‌های پرطرفدار جوانسازی پوست شامل تزریق بوتاکس، ژل و چربی، لیفت صورت با نخ، هایفوتراپی، روش‌های آر اف کونتراج و فرکشنال و میکرودرم ابریژن و هیدرودرم هستند که در کلینیک سرو زیر نظر پزشک انجام می گردد.

کم آبی پوست

گاهی اوقات پوست دچار کم آبی می‌شود. یعنی رطوبت موجود در لایه‌های پوست کاهش می‌یابد. پوست کم آب لزوماً خشک نیست و اساساً پوست خشک با پوست کم آب تفاوت دارد. حتی گاهی اوقات پوست‌های چرب نیز دچار کم آبی می‌شوند.

اولین قدم برای حل این مشکل، نوشیدن مایعات است. نوشیدن آب و مایعات از کم آبی‌های آینده جلوگیری می‌کند ولی گاهی اوقات برای جبران آسیب‌های وارد شده و کم آبی کنونی پوست کافی نیست. در این مواقع باید به سراغ روش‌های آبرسانی به پوست بروید.

بهترین روش آبرسانی، شیوه‌ای است که تحت عنوان Facial شناخته می‌شود. این روش در ایران به پاکسازی پوست معروف است. البته این پاکسازی با پاکسازی که در خانه یا آرایشگاه انجام می‌دهید متفاوت است. پاکسازی پوست در کلینیک سرو شامل مجموعه‌ای از روش های مراقبت از پوست است که در یک بسته به شما ارائه می‌شوند. این بسته شامل مواردی مثل پاکسازی عمیق، لایه برداری، سرم درمانی، ماسک، ماساژ و … است.

مراقبت پوست روتین

مراقبت های پوستی روتین

شما باید یک برنامه‌ی روزانه یا روتین برای حفظ سلامت و مراقبت پوست خود و مدیریت برخی نگرانی‌های خاص مثل آکنه، زخم شدن‌ها و لکه‌های تیره‌ی پوست داشته باشید.

روتین های مراقبت پوست در 4 مرحله برای شما شرح داده شده که توصیه پزشک کلینیک سرو این است که هرنوع پوستی که دارید این برنامه روتین را برای پوست خود بصورت روزانه داشته باشید.

  1. پاکسازی: از شوینده‌ای استفاده کنید که بعد از شست‌وشو باعث سفت شدن پوست‌تان نشود. بیشتر از دو بار در روز صورت‌تان را نشویید. اگر پوست خشکی دارید یا آرایش نمی‌کنید، یک بار شست‌وشو کافی است. طوری صورت‌تان را نشویید که چربی طبیعی‌اش را از دست بدهد. شوینده‌ها هم به صورت عمومی و هم به شکل اختصاصی برای انواع پوست ساخته می‌شوند.
  2. مرطوب کننده و آبرسان: تفاوت خیلی بارزی بین این دو محصول وجود ندارد ولی مرطوب کننده‌ها معمولاً چرب هستند و باعث جلوگیری از تبخیر رطوبت پوست می‌شوند. آبرسان‌ها معمولاً چرب نیستند و موادی‌اند که می‌توانند رطوبت را جذب و حفظ کنند؛ مثل هیالورونیک اسید. نکته‌ی مهم این است که حتی پوست‌های چرب نیز به مرطوب کننده یا آبرسان نیاز دارند. البته برای پوست‌های چرب بهتر است از آبرسان‌های برپایه‌ی آب که ضد آکنه هستند استفاده کنید.
  3. ضد آفتاب: کرم ضد آفتاب با SPF حداقل ۳۰ را ۱۵ دقیقه قبل از خروج از منزل به پوست خود بزنید. چون ۱۵ دقیقه زمان می‌برد که کرم ضد آفتاب فعال شود. کسانی که پوست‌های تیره‌تری دارند باید بیشتر از خود در برابر آفتاب محافظت کنند؛ چرا که رفع لکه‌های تیره‌ی پوست دشواتر است. بهترین انتخاب، ضد آفتاب‌های طیف وسیع (Broad-Spectrum) هستند.
  4. سرم‌ها: سرم‌های دارای ویتامین C یا افکتورهای رشد یا پپتیدها را بهتر است صبح‌ها و زیر کرم ضد آفتاب استفاده کنید. برای استفاده از رتینول‌ها و رتینوئیدها بهترین زمان شب است. استفاده از سرم‌ها الزامی نیست ولی ۳ قدم پیشین الزامی هستند.