محل کلینیک

اصفهان نجف‌آباد، خیابان شریعتی -سه راه فرهنگ - مجتمع نکین- طبقه پنجم

رزرو نوبت

031-42316924

روزهای کاری

دوشنبه -سه شنبه - پنج شنبه

معجزه روتین پوستی

محتوای جدول

روتین پوستی یا عادات روزانه که شما برای پوست خود برنامه ریزی می کنید تأثیر زیادی بر آنچه در آینه می بینید دارد.روند skin routine شامل نحوه مرطوب کردن و نحوه محافظت از خود در برابر اشعه ماوراء بنفش. در نهایت ، مراقبت از پوست شما یک برنامه شخصی ومهم است. 

روتین پوستی چیست؟

روتین پوستی یکه برنامه مراقبت پوستی است که روزانه باید تکرار شود که این برنامه خود شامل سه مرحله اصلی است:

  • پاکسازی – شستن صورت
  • تقویت کننده – متعادل کننده پوست.
  • مرطوب کننده – مرطوب کننده و نرم کننده پوست.

هدف از هر روال مراقبت از پوست این است که رنگ چهره خود را تنظیم کند تا در بهترین حالت خود کار کند و همچنین مشکلاتی را که می خواهید در آن کار کنید عیب یابی کرده یا هدف قرار دهید.شما با کارهای روزمره زیبایی فرصتی دارید تا متوجه تغییرات درون خود شوید.همانطور که متوجه هستید پوست شما با افزایش تغییر می کند، با توجه به افزایش سن، پوست شما نیاز دارد تا رسیدگی بیشتری به آن شود و این کار نیازمند صبر و حوصله است. راهکارهای زیادی برای جوانسازی پوست صورت وجود دارند که با کمی وقت می توانید آن ها را انجام دهید.
متعادل کننده در روتین پوستی

پاکسازی پوست ،شستشو

پوست ما در طول روز با انواع آلودگی‌ها، چرک و سایر عوامل محیطی در تماس است؛ بنابراین، اولین قدم برای روتین روزانه پاک‌سازی آن است. بنابراین توصیه می‌شود که در طول روز دو مرتبه صورت خود را با محصولات شوینده و پاک کننده مخصوص تمیز کنید.

در یک skin routine نوع پاک‌کننده خیلی بیشتر از آن چیزی که فکر می‌کنید اهمیت دارد و اگر بخواهید در ادامۀ روتین پوستی  از مواد مؤثرتری استفاده کنید، باید شست‌وشوی ملایم صورت را انجام دهید. بسیاری از افراد صورتشان را بیش‌ازحد تمیز می‌کنند یا از پاک‌کننده‌های آسیب‌زا استفاده می‌کنند؛ به‌طوری‌ که می‌تواند لایه خارجی پوست را از بین ببرد. باید از این کار پرهیز کرد.
 اگر مواد آرایشی مانند کرم پودر، سایه چشم، کانسیلر و… بر روی پوستتان وجود دارد، ابتدا باید پوست را کاملا از چربی و رنگدانه‌های آن‌ها پاک کنید. برای پاک کردن پوست از محصولات آرایشی و میکاپ، از شیر پاک کن و یا روغن‌های پاک کننده آرایشی استفاده کنید.
در این مرحله از روتین پوستی پس از پاک کردن محصولات آرایشی از روی پوست و یا زمانی که در خانه هستید و هیچ آرایشی ندارید، نوبت به شستن پوست با شوینده‌های مخصوص پوستتان می‌رسد. منظور از شوینده‌ی مخصوص، شوینده‌ای است که برای پوست شما طراحی شده و حتی می‌تواند دارای خواص درمانی نیز باشد.
اگر به دنبال پاکسازی‌های عمیق مخصوصا اگر پوست‌ چرب و مستعد جوش دارید ،می‌توانید یک تا دو بار در هفته از ماسک‌های پاکسازی کننده مانند ماسک خاک رس، ماسک ذغال فعال، ماسک‌های حبابی و… استفاده کنید.
وقتی شما به پزشک کلینیک سرو مراجعه می کنیدبعد از تشخیص نوع پوست شما ،شوینده مناسب پوست شما را پیشنهاد خواهد کرد که می توانید در روتین پوستی خود از آن استفاده کنید.


انواع روتین پوستی

متعادل کننده پوست

متعادل سازی پوست که دومین مرحله روتین پوستی است  به عبارتی اسیدیته یا ph پوست را به حالت طبیعی آن برمی‌گرداند. که این کار به کمک تونر ها و یا سرم ها انجام می گردد.

تونرها برای پاکسازی عمیق پوست که به تنظیم و کنترل چربی در پوست‌های مختلط و چرب کمک می‌کند، .و علاوه بر اینکه اسیدیته‌ی پوست را که در اثر شستن پوست یا مواد آرایشی تغییر کرده، به حالت نرمال برمی‌گردانند،  به لایه‌های عمیق‌تر پوست نفوذ و باقیمانده آرایش و آلودگی را از لایه‌های زیرین پوست بیرون میکشند.

تونرهای در روتین پوستی فواید مهم دیگری به غیر از تنظیم ph پوست تیز دارند.بصورتی که با نفوذ به منافذ باز پوست، آبرسانی نموده  و با مرطوب کنندگی پوست به تسکین قرمزی و التهاب در پوست‌های حساس نیز کمک می‌کنند.

دراستفاده از تونرها در skin routine مراقب باشید که به نزدیک چشم و نقاط حساس آن و ازجمله اطراف جوش ها نزنید زیرا اگر جوش‌های فعال، سطحی و چرکی دارید، باعث میشود تا عفونت و باکتری‌های مولد جوش در تمام سطح صورت پخش شوند که برای جلوگیری از این اتفاق می توانید از دو پد استفاده کنید.

اما استفاده از سرم ها و آمپول‌های درمانی در روتین پوستی به بهبود اوضاع پوستمان کمک می کند. بعنوان مثال برای داشتن پوست شفاف‌تر، روشن‌تر و بدون لک ، استفاده از سرم‌های حاوی ویتامین C یا برای جلوگیری از ایجاد چروک یا برطرف کردن چین و چروک پوست استفاده از سرم‌های حاوی هیالورنیک اسید و کلاژن و برای درمان خشکی پوست، کنترل چربی پوست، ضدعفونی و ضد جوش، درمان لک‌ها و کک و مک پوست از سرم های مناسب این کار انتخاب مناسبی هستند.

ضد آفتاب در روتین پوستی

مرطوب کننده پوست

آخرین مرحله روتین پوستی ، مرطوب نمودن پوست  است که عبارتست از  محافظت پوست دور چشم و صورت با مرطوب‌کننده که علاوه‌ بر حفظ رطوبت پوست، به استحکام سدهای پوستی کمک می‌کند. برای روتین روزانه پوست، مرطوب‌کننده‌ای سبک را انتخاب کنید تا به‌سرعت جذب پوست شود و در زیر آرایش حالت دانه‌دانه پیدا نکند. مرطوب‌کننده‌ها می‌توانند حاوی روغن‌های محافظ و موادی مانند سرامید باشند.

برای مرطوب کنده پوست دور چشم‌ها از انگشت حلقه که ضعیف ترین انگشت است استفاده کنید زیرا پوست دور چشم بسیار نازک و حساس‌و به‌سرعت به مواد ملتهب‌کننده محیط واکنش نشان می‌دهد که می توانید از یک کرم دورچشم که پزشک سرو به شما پیشنهاد داده استفاده کنید یا از کرم‌های حاوی کافئین، پپتید و هیالورونیک است استفاده کنید و برای تیرگی‌های دور چشم از کرم حاوی ویتامین سی، کوجیک اسید و نیاسینامید کمک بگیرید.

حالا نوبت به محافظت از پوستی است که آبرسانی و هیدراته شده تا آب درون آن تبخیر نشود. اغلب کرم‌های روز و شب حاوی مرطوب کننده نیز هستند که از خشکی مجدد پوست جلوگیری می‌کنند. بنابراین بعد از آبرسانی، از ماساژ مرطوب کننده‌ها روی پوست کمک بگیرید تا پوست شادابی، طراوت و نرمی خود را حفظ کند.

ضد آفتاب

اگر قصد خارج شدن از منزل را دارید و سه مرحله روتین پوستی خود را انجام داده اید نوبت به استفاده از ضد آفتاب است، ضدآفتاب مهم‌ترین مرحله در روتین پوستی روزانه است. اگر از ضدآفتاب استفاده نکنید، درست مثل این است که مراحل قبلی را هم انجام ندادید. آفتاب اولین علت پیری زودرس پوست است. 
اگر به کلینیک سرو مراجعه کرده باشید و از مشاوره رایگان پزشک برای تشخیص نوع پوست خود استفاده کرده باشید قطعا پزشک به شما ضد آفتاب مخصوص پوست شما را پیشنهاد نموده بنابراین لطفا از ضد آفتاب‌ مخصوص پوستتان استفاده کنید. این محصولات از پوست شما در برابر نور مرئی و پر انرژی خورشید، نور UVA و UVB محافظت می‌کنند. 
حتی اگر ازخانه خارج نمی شوید طبق دستور پزشک از ضد آفتاب استفاده کنید زیرا نوری که از پشت شیشه و یا چراغ های روشنایی به پوست شما برخورد می کند می توانند به پوستتان آسیب بزند. 

انواع روتین پوستی

انواع روتین پوستی در اصل استفاده از این برنامه در زمان های مختلف می باشد.skin routine در صبح ، ظهر و شب باید برای پوست در نظر گرفته شود تا از پیری پوست جلوگیری نماید.

روتین پوستی صبحگاهی

این نوع روتین در برنامه روزانه شامل استفاده از پاک‌کننده مناسبی برای پاک کردن آلودگی‌های شبِ و استفاده از مقداری سرم برای مرطوب‌کردن و پرکردن صورت‌می باشد.استفاده از کرم چشم برای رفع حالت خواب‌آلودگی چشم ونهایتا مرطوب‌کننده سبک و ضدآفتاب برای حفاظت از پوست‌تان قبل از  آرایش موردنظرتان عالی خواهد بود. 

روتین ظهر

در اصل زمانی که شما به منزل بازگشته اید و یا از انجام کارهای روزانه خود خسته اید و می خواهید استراحت کنید قبل از آن باید بایک پاک کننده مخصوص پوست خود مواد آرایشی یا آلودگی ها را پاک نموده و از یک مرطوب کننده استفاده کنید تا پوست شما مرطوب و آرام گردد.

روتین شبانه

روتین شبانه اهمیت زیادی دارد و فرصتی فوق‌العاده است که تا حد امکان مواد غذایی و مواد مؤثر را به پوست‌تان برسانید.
در شب بهتر است همچنان از پاک‌کننده‌ای ملایم و بر پایه چربی استفاده کنید تا مواد آرایشی کاملا پاک شود ،می‌توانید بعد از پاک‌کننده روغنی، از شوینده‌ای بر پایۀ آب استفاده کنید تا باقی چرک و چربی خارج‌شده از منافذ پوست‌ را تمیز کنید.
برای اینکه سنگ تمام برای پوستتان بگذارید میتوانید قبل استفاده از سرم و درمان پوست، از تونر استفاده کنید و آن را مشابه روتین صبح به صورت‌تان بزنید و بهتر است برای پوست اطراف چشم از کرم‌های حاوی مواد مؤثرتر استفاده کنید.
توجه داشته باشید که شب بهترین زمان درمان جوش است بنابراین اگر فقط محل ظهور جوش را درمان کنید و منافذ پوست‌تان مسدود باشد، جوشی در کنار نقطه موردنظر ظاهر می‌شود؛ زیرا چربی در زیر پوست‌تان جمع می‌شود و باید از جایی خارج شود. پس بهتر است تمام منافذ پوست‌تان را تمیز کنیدوقبل از هر گونه جوش از برنامه روتین پوستی خود برای پیشگیری استفاده کنید.
مرطوب نمودن پوست مانند یک سد حاوی مواد مؤثر و آب‌رسان است و زمانی‌ که از خواب بیدار می‌شوید، پوستی براق برای شروع روز آماده شده است.همچنین در کنار آن استفاده از روغن های پوست این رطوبت را در طی شب حفظ می کند .

سخن پایانی

اگر می خواهید پوست شفاف و بدون لک داشته باشید باید به آن توجه کنید که بهترین توجه رعایت مراقبت های پوستی است که ساده ترین آن در سه کار خلاصه می شود : شستشو ، مرطوب کننده و ضد آفتاب.