محل کلینیک

اصفهان نجف‌آباد، خیابان شریعتی -سه راه فرهنگ - مجتمع نکین- طبقه پنجم

رزرو نوبت

031-42316924

روزهای کاری

دوشنبه -سه شنبه - پنج شنبه

بوتاکس کلینیک سرو

محتوای جدول

تزریق بوتاکس چیست؟ عوارض بوتاکس چیست؟ کدام داروی بوتاکس بهتر است ؟ انواع مصرف بوتاکس چیست ؟ مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس چیست؟قیمت بوتاکس (botox) چقدر است؟

تزریق بوتاکس چیست؟

تزریق بوتاکس که در لاتین  Botox  نام دارد یکی از پرطرفدارترین عمل های زیبایی است که نیازی به جراحی ندارد از طرفی عوارض بوتاکس و مصرف بوتاکس خطرناک نبوده و تزریق آن در حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول می‌کشد و مصرف بوتاکس باعث رفع چین و چروک پوست شده که رایجترین آن بوتاکس پیشانی است.

تزریق بوتاکس چیست ؟نام تجاری سم بوتولیسم که این سم که ازسم های نوروتوکسین است و داروی بوتاکس باعث جلوگیری از انتقال عصبی از عصب به عضله و غدد عرق خواهد شد.

این جوانساز برای از بین بردن و چروک استفاده می شود و FDA مصرف بوتاکس را برای درمان اسپاسم‌های صورت،‌ لوچی و از بین‌بردن چین و چروک‌های صورت،‌ خطوط افقی و عمودی گردن و هم‌چنین بالابردن ابروها تأیید کرده است.
تأثیر تزریق بوتاکس بعد از 3 تا 10 روز به طور کامل مشخص خواهد شد و نتیجه‌ی آن بسته به میزان تزریق شده و فیزیولوژی فرد بین 2 تا 7 ماه ماندگار خواهد بود. Botoxدر بدن برخی از افراد زودتر از دیگران حل می‌شود.
امروزه تزریق بوتاکس در انواع مختلف و با نام‌های تجاری گوناگون در بازار وجود دارد که تمامی آنها برای درمان‌های زیبایی کاربرد دارند. از برندهای معتبر بوتاکس می توان دیسپورت و مصپورت را نام برد.

بوتاکس چیست

تزریق بوتاکس شرایط خاصی دارد؟

تزریق بوتاکس از جمله روش‌های کم‌تهاجمی جوانسازی پوست است و به عنوان روشی ایمن و موثر برای از بین بردن خطوط ظریف و همچنین چین و چروک‌های اطراف چشم بیشترین کاربرد را دارد.
این عمل زیبایی بدون جراحی برای رفع خطوط بقیه‌ی بخش‌های صورت مثل خط اخم یا خطوط افقی پیشانی هم استفاده می شود که آن را بوتاکس پیشانی می نامند و در بین عموم نام Botox را با بوتاکس پیشانی می شناسند.

تزریق بوتاکس (مصپورت)برای لب و پیشانی نیز مانند سایر جوانسازی ها نیاز به مراقبت هایی دارد که پزشک کلینیک سرو قبل از تزریق بوتاکس برای شما شرخ می دهد.

منع مصرف بوتاکس برای سن زیر ۱۸ سال و برای سن بالای ۶۰ سال نیز به علت کاهش اثرگذاری توصیه می‌شود. برای سایر گروه‌های سنی این تزریق منعی ندارد و اگر در سنین جوانی تزریق شود جنبۀ پیشگیری نیز دارد.

از تزریق بوتاکس نترسید!​

وقتی در مورد این جوانساز پوست اطلاعات لازم را داشته باشید و در مکان آرام و مطمئن زیر نظر پزشک مانند کلینیک سرو از آن بهره مند شوید دیگر نباید بترسید که عوارض بوتاکس خطرناک است.
داروی بوتاکس حاوی بوتولونیوم ، خطرات سم اصلی که توسط باکتری تولید مییشود را ندارد ، به علاوه زمانی این سم کشنده است که وارد گردش خون ما شود پس باید زیر نظر پزشک در کلینیک های پزشکی زیبایی انجام شود.

از نظر سازمان FDA، وزارت بهداشت ایران و تقریباً تمامی سازمان‌های نظارتی درمان و سلامت، مصرف بوتاکس برای استفاده‌های درمانی یا جوانسازی پوست، ایمن و بی‌خطر شناخته می‌شود.
بسیاری از افرادی که دچار عوارض بوتاکس بعد از تزریق آن می شوند بالای 60 سال سن داشته اند و در مکانی غیر از کلینیک پزشکی و توسط افراد غیر پزشک و داروی نامناسب این کار را انجام داده اند.
دوز داروی بوتاکس برای خطوط پوست و چروک ها بسیار کم و بی خطر است و برای استفاده های درمانی از این دارو دوز بیشتر استفاده می گردد که آن نیز باید به تشخیص پزشک باشد.

نتیجه تزریق بوتاکس چیست؟

در تزریق بوتاکس استفاده از سم تولید شده توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوما برای رفع چین و چروک ها نه تنها مفید بوده بلکه با تزریق آن بر محل اتصال اعصاب و عضلات اثر کرده و مانع آزاد شدن ناقل شیمیایی به نام استیل کولین از انتهای عصب می شود .
نتیجه تزریق توکسین بوتولینوم نوع A ، مانع انقباض عضلات شده و دیگر چین و چروک ایجاد نمی شود بلکه با شل شدن و عدم استفاده طولانی مدت عضلات چین و چروک ها به تدریج از بین خواهد رفت.
اگر چه یکی از مهمترین محل تزریق پیشانی است اما نکته قابل توجه این است که اثرات آن در چین های در حال حرکت بندرت خواهد بود که اثری بر روی قوام پوست نخواهد داشت .
در بیشتر موارد این عمل به بوتاکس لب یا پیشانی شناخته شده است اما بهتراست بدانیم که استفاده از این سم برای نقاط زیادی در بدن اثر درمانی دارد.

قبل از تزریق بوتاکس ،اگر از آنتی بیوتیک هایی چون جنتامایسین ، استرپتومایسین و کانامایسین و داروی دی- پنی سیلامین که در آرتریت روماتوئید کاربر دارد، مصرف می کنید، بهتر است پزشک را مطلع نمایید زیرا در نتیجه بوتاکس موثر است.

نقاط کاربرد تزریق بوتاکس

 نقاط تزریق بوتاکس و میزان داوری Botox

 • پیشانی شامل خطوط عرضی و افقی
 • خط اخم بالای بینی
 • چین و چروک های اطراف چشم (Crow`s feet)
 • چین و چروک روی بینی
 • ابروها که باعث بالا رفتن خفیف گوشه خارجی ابروها می شود .(Chemical brow lift)
 • درمان چین و چروک عرضی و عمودی ناحیه گردن
 • درمان چین و چروک لب فوقانی و گوشه های دهان
 • زیر بغل
 • خط خنده

چه کسانی از Botox استفاده نکنند؟

موارد منع مصرف بوتاکس و تزریق آن در شرایط زیر توصیه نمی شود و بهتر است اگر در شرایط زیر هستید از مراجعه به کلینیک زیبایی خود داری و یا پزشک را در جریان قرار دهید.

یکی از عواملی که منع تزریق در آرایشگاه ها می باشد همین موارد منع مصرف است زیرا برخی از افراد از آن ها اطلاع کافی نداشته و ممکن است خطرات احتمالی برای مراجعه کنند داشته باشد.

اما در چه شرایطی مصرف این دارو منع شده است ؟

 • حاملگی
 • وجود عفونت در محل تزریق
 • بیماری میاستنی گراو
 • اختلالات نوروموسکولر
 • سندرم Eaton Lambert
 • اگر از آنتی بیوتیک هایی چون جنتامایسین ، استرپتومایسین و کانامایسین مصرف می کنید.
 • اگر داروی دی- پنی سیلامین که در آرتریت روماتوئید کاربر دارد مصرف می کنید.
 • افرادی تحت درمان با سیکلوسپورین
 • موارد مصرف داروی ضد مالاریای کلروکلین
 • مادران شیرده
 • اگر سابقه حساسیت قبلی به بوتاکس داریدقبل و بعد از تزریق botox
قبل و بعد از تزریق بوتاکس

مراقبت های بعد از بوتاکس

نتیجه Botox علاوه بر اطمینان از محل انجام آن مانند کلینیک ها و مطب پزشک به مراقبت های آن نیز بستگی دارد و در هر شرایطی قبل و بعد از انجام این عمل زیبایی به توصیه ها و مشاوره های پزشک کلینیک سرو توجه نمایید.
این عمل زیبایی باید در دوره های که پزشک توصیه می کند تکرار شود و نیاز به صبوری افراد دارد تا در اعصاب فلج شده، نتیجه کار موثر نشان داده شود اما مراقبت های بعد از تزریق هم بسیار مهم هستند تا از عوارض بوتاکس جلوگیری شود.
اما برای جلوگیری از عوارض بوتاکس تا چند ساعت پس از تزریق در پیشانی و صورت باید از خوابیدن و یا ماساژ دادن خودداری نمود چرا که سبب افتادگی پلک خواهد شد بصورتی که با جابه‌جایی Botox و حرکت آن به سمت پلک بالایی فرد در پلک خود احساس سنگینی خواهد کرد.
تأثیر Botox بر روی پلک به صورت طبیعی و در طی 7 تا 21 روز از بین می‌رود اما تا آن زمان برای مقابله با آن می‌توان از قطره‌ی چشم لوپیدین استفاده نمود.
برخی از افراد بعد از تزریق بوتاکس دچار سردرد می‌شوند که می‌توان آن را به کمک استامینوفن برطرف نمود.
ممکن است پوست فرد در ناحیه‌ای که تزریق در آن انجام شده است کمی کبود شود که می‌توان آن را به کمک آرایش پوشاند. این کبودی معمولاً در طی چند روز بر طرف خواهد شد.
در برخی از موارد از بیمارانی که برای اولین بار از این دارو استفاده می‌کنند خواسته می‌شود تا بعد از 2 تا 3 هفته از تزریق برای معاینه و یا تمدید تزریق دوباره به کلینیک سرو مراجعه نمایند.

بیشتر بیماران باید 1 یا 2 بار در سال به کلینک مراجعه و تزریق بوتاکس خود را تکرار نمایند.باید به خاطر داشت که بوتاکس ماهیچه‌هایی را که باعث پدید آمدن چروک بر روی پوست می‌شوند فلج می‌نماید و کمی زمان می‌برد تا چروک‌ها به طور کامل ناپدید شوند.

داروی بوتاکس Botox

تفاوت تزریق بوتاکس با مصپورت و دیسپورت

قبل از تزریق بوتاکس توسط پزشک از وی بخواهید برند دارو را برای شما کاملا شرح دهد که البته این امر توسط پزشک کلینیک سرو انجام می گردد و پزشک قبل از انجام تزریق برند دارو و میزان مصرفی آن را به بیمار نشان خواهد داد.اما در ادامه قصد داریم تفاوت مصپورت و دیسپورت را برای شما شرح دهیم:

تفاوت در ساختار مولکولی ماده

 مولکول‌های فعال بوتاکس و دیسپورت یکسان و نوعی نوروتوکسین است که در صورت استفاده در مقادیر زیاد منجر به بوتولیسم می‌شود. تفاوت این دو به میزان پروتئین‌های غیرسمی مربوط می‌شود که مولکول فعال را دربر می‌گیرند. از آنجایی‌که در دیسپورت پروتئین‌های کمتری مولکول فعال را احاطه می‌کنند، نتیجه تزریق دیسپورت سریع‌تر مشاهده می‌شود. به علاوه چون مولکول‌ها کوچک‌تراند، تفاوت بین ناحیه درمان شده و دیگر ناحیه‌ها بسیار ظریف و جزیی خواهد بود. 

تفاوت در عمق تزریق

دیگر تمایز شاخص بوتاکس و دیسپورت تفاوت در عمق تزریق این دو ماده است. تزریق دیسپورت عمقی‌تر از تزریق بوتاکس است و دیسپورت بیشتر زیر پوست پخش می‌شود. دیسپورت معمولاً دو سانتی‌متر بیشتر از بوتاکس پخش می‌شود و به این ترتیب نتیجه فراگیرتری را به دست می‌دهد. شاید دو سانتی‌متر به نظرتان مقدار ناچیزی برسد، اما اگر از این زاویه به موضوع نگاه کنید که پوشش دیسپورت دو برابر بیشتر از بوتاکس است، بهتر متوجه اهمیت این تفاوت خواهید شد.

تفاوت در زمان اثرگذاری

نتایج تزریق دیسپورت ظرف یک روز مشخص می‌شود. اکثر بیماران نتایج را در مدت یک تا هفت روز پس از درمان مشاهده می‌کنند. در صورتی که اولین نتایج تزریق مصپورت پس از 3 الی چهار روز دیده می‌شود و تا تکمیل اثرات تزریق این ماده حدوداً 14 روز زمان نیاز است.با این وجود نواحی مورد تزریق ، نحوه تزریق و دوز آن هم در نتایج تزریق همه بوتاکس ها موثر هستند.

تفاوت در ماندگاری

اگر ماندگاری تزریق مصپورت و دیسپورت را در نظر بگیریم، کفه ترازو کمی به نفع مسپورت سنگین می‌شود؛ در هر حال ماندگاری نتایج اکثر تزریق‌ها ۴ تا ۶ ماه است، اگر چه برخی بیماران ماندگاری بیشتر یا کمتری را نیز گزارش کرده‌اند. مدت ماندگاری تزریق انواع بوتاکس، بستگی به بدن افراد نیز دارد.

تفاوت در عوارض جانبی

عوارض جانبی دیسپورت انگلیسی به نسبت مصپورت کمی خفیف تر است و به تناسب محل تزریق و خود بیمار تغییر می‌کند. سردرد شایع‌ترین عارضه پس از تزریق است. افتادگی چشم نیز یکی از عوارض نادر تزریق انواع بوتاکس است که معمولاً به مرور زمان اصلاح می‌شود.

سخن پایانی

اگر خواندن مقاله به سوالات شما پاسخ نداد و می خواهید به جواب همه سوالات بالا برسید فیلم بوتاکس را که دکتر علی حاتمی همه آنها را پاسخ داده اند ، در کانال آپارات کلینیک سرو مشاهده کنید .