Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
تاریخچه کربن تراپی

تاریخچه کربوکسی تراپی 

کربوکسی تراپی یا کربن تراپی (carboxytherapy)  یکی دیگر از روشهای جوانسازی پوست است که برای رفع چین و چروک ، کشش و درمان سلولیت با کمک کربن دی اکسید شده انجام میشود.

منشاء آن در فرانسه ،دهه 1930 ایجاد شد.فرانسوی‌ها متوجه شده بودند که حمام کردن یا شنا در آبی که درصد بالایی از گاز دی اکسید کربن دارد، موجب بهبودی سریع‌تر زخم‌ها و آسیب‌های پوستی می‌شود.

در دهه‌ی ۱۹۵۰ میلادی، جراحان قلب از کربوکسی تراپی برای درمان بیماری‌های عروقی که ناشی از مشکلات خونرسانی به بافت‌ها یا تجمع چربی در عروق بود، استفاده کردند. نهایتاً در سال ۱۹۹۵، کربن تراپی جای خود را در میان روش‌های زیبایی و جوانسازی پوست باز کرد و به سرعت به یکی از روش‌های فراگیر در این حوزه تبدیل شد. عمده کاربردهای این روش در گذشته شامل از بین بردن چربی‌های موضعی و جوانسازی پوست بود.

کربوکسی تراپی چیست؟ 

کربن تراپی که اکنون کربوکسی تراپی نامیده شده یک روش ایمن است که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تأیید شده است و از نظر عوارض جانبی ثابت شده که این روش درمانی غیر تهاجمی عوارض جانبی دائمی ندارد.
این جوانساز از جمله روش های راحت و ساده ای ست که به صورت سرپایی سریع ودر مدت زمان 15 تا 30 دقیقه انجام می گردد.
مراقبت ساده این روش این است که بعد از درمان به غیر از شنا و حمام در وان به مدت 24 ساعت می توانید بلافاصله به روال عادی زندگی بازگردید.

اکثر افرادی که تصمیم به استفاده از این درمان را دارند پس از مراجعه به کلینیک های پزشکی زیبایی برای رفع سلولیت ، تیرگی زیر چشم ،علائم کشش و رفع خطوط ریز و چین و چروک با توجه به نظر پزشک  به 7 تا 10 جلسه کربن تراپی نیاز دارند.

اما شما اگر قصد انجام این درمان را دارید و بعد از خواندن این مقاله باز هم سوال داشتید می توانید با پزشک سرو مشاوره رایگان داشته باشید.

کربوکسی تراپی نوع مزوتراپی است!

می توان گفت کربوکسی تراپی نوعی مزوتراپی است زیرا از طریق یک تزریق ساده با گاز دی اکسید کربن بجای کوکتل مزوتراپی انجام می گردد.ویژگی های این روش بر اساس قسمتی از بدن که تحت درمان قرار می گیرد متفاوت خواهد بود. مکانیسم روش ، با این حال ، عمدتا یکسان است.

مخزن گاز دی اکسید کربن با لوله پلاستیکی به تنظیم کننده جریان متصل می شود. پزشک میزان جریان گاز از مخزن را با دقت تنظیم می کند. گاز از طریق تنظیم کننده جریان و به لوله های استریل که دارای فیلتر در انتها است ، ساطع می شود. فیلتر هرگونه ناخالصی را قبل از رسیدن به بدن جمع آوری می کند. سپس گاز از طریق یک سوزن بسیار کوچک در طرف مقابل فیلتر عبور می کند. پزشک از طریق سوزن گاز زیر پوست را تزریق می کند.

عملکرد carboxytherapy

عملکرد carboxytherapy

افزایش گردش خون با کمک کربن تراپی

گردش خون ضعیف تا حدی مسئول سلولیت ، علائم کشش و تیرگی زیر چشم است. سلولهای بدن دی اکسید کربن را به عنوان زباله آزاد می کنند. گلبولهای قرمز اکسیژن را که استنشاق می کنید می گیرند و به بافت ها می رسانند ، سپس دی اکسید کربن را جمع آوری می کنند. در نهایت ، دی اکسید کربن توسط ریه ها بازدم می شود.

پزشک  با تزریق دی اکسید کربن ، در اصل به افزایش گردش خون در ناحیه خاص کمک  نموده و باعث هجوم گلبول های قرمز خون به سمت آن منطقه میگردد. هنگامی که سلولهای خونی به محل می رسند ، باعث افزایش گردش خون می شوند. این کار خاصیت ارتجاعی پوست را ترمیم می کند و در مورد حلقه های زیر چشم ، رنگدانه را به درخشندگی سالم تغییر می دهد.

سیاهی زیر چشم:

حلقه های تیره یا سیاهی زیر چشم معمولاً به دلیل گردش خون ضعیف ایجاد می شود که باعث جمع شدن عروق می شود. تزریق گاز زیر پلک ، این تجمع مایل به آبی را کاهش می دهد و رنگ قرمز را جایگزین آن می کند.

 

علائم کشش:

علائم کششی که روی بدن خود مشاهده می کنید ، پارگی کلاژن پوستی هستند. کربوکسی تراپی کلاژن جدیدی ایجاد می کند که باعث ضخیم شدن پوست و بهبود ظاهر آن می شود.

سلولیت و رفع چاقی:

گاز دی اکسید کربن نیز می تواند به سلول های چربی برای رفع چاقی تزریق شود که باعث ترکیدن و دفع سلول ها در بدن می شود. سلولیت زمانی ایجاد می شود که چربی زیر جلدی از طریق پوست بیرون زده است.  

آلوپسی یا ریزش مو:

علاوه بر مزوتراپی مو برای درمان ریزش مو (آلوپسی) که ناشی از گردش ضعیف خون را می توان با کربوکسی تراپی نیز درمان کرد.

بعد از کربن تراپی چه اتفاقی می افتد؟

بعد از انجام کربوکسی تراپی چه انتظار می رود

هنگامی که کربوکسی تراپی برای درمان علائم کشش و اسکار استفاده می شود ، نسبتاً بدون درد است  بدین دلیل که بافت اسکار عصبی ندارد. توجه کنید ممکن است در طول عمل احساس خارش کنید که خارش باید در حدود پنج دقیقه برطرف شود.

افرادی که از کربوکسی تراپی برای درمان سلولیت و رسوبات چربی استفاده می کنند ، ممکن است در حین تزریق فشاری را احساس کنند ، مانند حسی که در هنگام آزمایش فشار خون احساس می شود. این ناشی از انبساط گاز است. مناطق تحت درمان پس از درمان تا 24 ساعت گرم و ملتهب می شوند ، زیرا گاز دی اکسید کربن کار خود را انجام می دهد و گردش خون بهبود می یابد. با این حال ، شما باید بتوانید روال عادی خود را پس از اتمام عمل انجام دهید.

کربوکسی تراپی شکم

کاربردهای کربوکسی تراپی

carboxytherapy در پزشکی و زیبایی کابردهای زیادی داردکه طبق نظر پزشک و تشخیص وی باید انجام شود  ازجمله:

 • بهبود انعطاف پذیری و درمان شل شدگی و افتادگی پوست
 • رفع آثار پیر پوستی و جوانسازی پوست
 • رفع تیرگی و چروک‌های دور چشم
 • کاهش سلولیت و چربی‌های موضعی
 • درمان استرچ مارک یا ترک‌های پوستی ناشی از حاملگی یا چاقی
 • جوانسازی گردن، دلکته و پشت دست
 • برطرف کردن چین و چروک‌
 • موثر در درمان ریزش مو
 • بهبود نتایج لیپوساکشن
 • برطرف کردن جای زخم
 • رفع جای آکنه و جوش
کربوکسی تراپی زیر چشم و صورت

سوالات متداول درمان carboxytherapy

همچنین می تواند سلولیت را در ران ، شکم ، بازوها و سایر نواحی به حداقل برساند و ظاهر زخم ها و علائم کشش را کاهش دهد. بیشتر و بیشتر ، بیمارانی که به دنبال پوست سفت تر و جوان تر هستند ، در مورد درمان دی اکسید کربن اطلاعات درخواست می کنند.

کربوکسی تراپی که تحت عنوان دی اکسید کربن درمانی یا CDT نیز شناخته می شود ، یک روش درمانی زیبایی است که از CO2 یعنی گاز دی اکسید کربن برای کاهش سلول های چربی و بهبود ظاهر پوست استفاده می کند.

کربن ، همراه با هیدروژن و اکسیژن ، به فرایند آزادسازی انرژی از طریق گلوکز در بدن کمک می کند و باعث تولید آدنوزین تری فسفات می شود که منبع انرژی در سطح سلولی محسوب می شود.

مطالعات نشان داده است که کربوکسی تراپی باعث افزایش خاصیت ارتجاعی پوست ، بهبود گردش خون ، ترمیم کلاژن ، بهبود خطوط و چین و چروک ها و از بین بردن رسوبات چربی موضعی می شود.

این روش تقریباً کاملاً بدون درد است به این دلیل که بافت اسکار عصبی ندارد با این حال برخی از پزشکان قبل از وارد کردن سوزن ، کرم بی حسی را روی محل تزریق می مالند. بعد از تزریق کربوکسی ممکن است احساس خارش کنید که این خارش باید در حدود پنج دقیقه برطرف شود.

بصورت کلی همه درمان های زیبایی ماندگاری کاملی ندارند اما هر یک با توجه به عملکرد و داروی استفاده شده مدتی را پاسخگو هستند اما کربوکسی تراپی با خیال راحت همه انواع پوست را بدون درد درمان می کند و می تواند سالها را از چهره شما پاک و شما را جوان تر نموده و یکی از موثرترین روش ها برای دستیابی به بهبود چشمگیر زیبایی در عرض 2 تا 6 ماه است که اثرات تحریک و بازسازی کلاژن آشکار می شود.

بصورت کلی هزینه کربوکسی تراپی به محل تحت درمان، استفاده‌ی درمانی و شدت مشکلات پوستی  بستگی دارد. به طور کلی هزینه‌ کربوکسی تراپی در کلینیک سرو در زمان مشاوره به بیمار اعلام خواهد شد.

 

این سوال برای بسیاری از مراجعین پیش می‌آید. کربن دی اکسید شده گازی است که به طور طبیعی درون بدن تولید می‌شود. در واقع این گاز محصول طبیعی فرآیند‌های سوخت و سازی بدن است، در خون ما وجود دارد و توسط ریه‌ها دفع می‌شود. بنابراین کربن دی اکسید سمی نیست و باعث مرگ سلول‌ها یا آسیب دیدن بافت نمی‌شود.

بله اگر به تازگی ژل زیر چشم تزریق شده باشد با انجام کربوکسی تراپی ژل از بین نمی رود.

2 Comments

 1. لیلا گفت:

  آیا کربوکسی تراپی پوست کش امده در اثر زایمان را هم سفت می کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب

کلینیک پزشکی زیبایی سرو
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
×

مشاوره با پزشک کلینیک سرو!

× سوالی داری بپرس!