محل کلینیک

اصفهان نجف‌آباد، خیابان شریعتی -سه راه فرهنگ - مجتمع نکین- طبقه پنجم

رزرو نوبت

031-42316924

روزهای کاری

دوشنبه -سه شنبه - پنج شنبه

پاکسازی صورت در خانه یا کلینیک!

محتوای جدول

پاکسازی پوست صورت یکی از مهمترین شیوه‌ های مراقبت پوست است که روی پوست صورت انجام و شامل انواع روش ‌های درمانی و زیبایی  است و هدف نهایی فیشیال پوست، بهبود ظاهر پوست و کمک به آرامش و نرمی و لطافت آن است.

پاکسازی پوست صورت چیست؟

پاکسازی صورت بهترین روش مراقبت از پوست صورت است که آن را فیشیال پوست نیز می نامند. این روش ترکیبی از روش‌های مراقبت از پوست است که سه هدف کلی را دنبال می‌کنند که شامل برداشت سلول‌های مرده یا اگزفولیشن پاکسازی آلودگی‌ها، چربی‌ها و مواد اضافی روی پوست و کمک به پوست با آبرسانی، تغذیه یا بهبود خونرسانی پوست می باشد.
از جمله فواید پاکسازی صورت با اهداف گفته شده مواردی نظیر پاکسازی عمیق پوست، کاهش اندازه منافذ آن، جلوگیری از جوش‌های صورت، ریلکس شدن پوست و جلوگیری ازپیری زودرس (با افزایش جریان خون در صورت) و درخشش پوست است.

قبل از انجام پاکسازی صورت یا فیشیال پوست شما باید نوع پوست خود را شناسایی کنید در صورتی که در این زمینه نمی توانید تشخیص دهید می توانید از یک مشاوره رایگان در کلینیک های زیبایی و پزشکی با کمک پزشک متخصص این کار را انجام دهید وبعد از آن نسبت به روش پاکسازی پوست صورت خود تصمیم بگیرید.


روشهای پاکسازی پوست

روشهای پاکسازی صورت

بعد از تشخیص نوع پوست خود و اینکه پوست معمولی ، چرب ، خشک یا حساس دارید بهتر است با روشهای پاکسازی پوست و فیشیال نیز آشنایی لازم راداشته باشید و انتخاب کنید که خود در خانه فیشیال پوست صورت را انجام دهید یا در آرایشگاه و یا در کلینیک های زیبایی تحت نظر پزشک آنجا با هزینه مناسب تر و محیط آرام تری فیشیال داشته باشید.

پاکسازی صورت در خانه:

روشهای زیادی برای پاکسازی با مواد طبیعی یا شیمیایی را می‌توانید خودتان در خانه انجام دهید. روتین‌ها یا برنامه‌های بسیاری برای این کار در اینترنت وجود دارد. بخاطر داشته باشید که این روش‌ها معمولاً باعث «پاکسازی سطحی پوست» می‌شوند. پاکسازی صورت در آرایشگاه:پاکسازی در آرایشگاه‌ها، مراکز سلامت پوست با دستگاه های محدود و مواد خاص خود انجام می‌شوند و معمولاً در آن‌ها از دستگاه بخور مخصوص، ماساژ و کرم‌های خاصی استفاده می‌شود. پاکسازی حاصل از این روش‌ها معمولاً قوی‌تر از پاکسازی خانگی است ولی باز هم به «پاکسازی عمیق» نمی‌رسند.پاکسازی صورت در کلینیک:برای پاکسازی حرفه ای صورت این روش کارآمد خواهید بود زیرا فیشیال پوست  توسط متخصص پوست یا تکنسین‌های دارای مدرک بهداشت و درمان (مثل پرستاری) انجام میشود. روش‌های کلینیکی باعث پاکسازی عمیق پوست شده و با شیوه‌های مختلف انجام می‌شوند.

عوارض پاکسازی پوست در ارایشگاه

 عوارض پاکسازی پوست

عوارض پاکسازی پوست در آرایشگاه ها می تواند بیشتر از عوارض پاکسازی در خانه باشد اما قطعا این عوارض در کلینیک ها وجود ندارد آن هم به دلایل زیر:

 • در کلینیک مواد مورد نیاز با توجه به پوست شما به دستور پزشک تهیه می گردد درحالی که در آرایشگاه های ممکن است از مواد طبیعی، گیاهی یا مواد شیمیایی ضعیف استفاده گردد.
 • ابزارهای کلینیکی بسیار پیشرفته و تخصصی هستنداما در مراکز زیبایی غیر تخصصی ابزارها معمولی و غیرتخصصی هستند.
 • پاکسازی با استفاده از وسایل استریل در محیط استریل کلینیک قطعا بهداشتی تر صورت می‌گیرد ولی در محیطهای آرایشگاهی محیط و ابزار معمولاً استریل نیستند و خطر انتقال بیماری وجود دارد .
 • فرد انجام دهنده‌ی پاکسازی در کلینیک پزشک یا تکنسینی است که مدرک بهداشت و درمان (مثل پرستاری) دارد اما در آرایشگاه فرد انجام دهنده‌ی پاکسازی معمولاً تنها دوره‌های کوتاه مدت مراقبت از پوست را گذرانده است و تجربه پزشکی ندارد.
 • اثرات پاکسازی  در کلینیک عمیق و قوی بوده و ماندگاری بالایی با جلسات محدود دارد در حالی که تعداد اثرات پاکسازی ضعیف و ماندگاری کم با فواصل نزدیک در روش آرایشگاهی مشاهده می گردد.
 • در سایر روش ها شاید هزینه و قیمت پاکسازی کمتر از هزینه فیشیال در کلینیک باشد اما با توجه به نکات بالا آیا ارزشش را دارد؟

 فواید پاکسازی پوست در کلینیک

در طول پاکسازی در کارهای زیر در محیط استریل و بهداشتی تحت نظر کارشناس دارای مدرک بهداشت و پزشک روی پوست شما متناسب با نوع پوست با اثرگذاری بالا انجام می‌شود:

 • تمیز کردن پوست با استفاده از شوینده‌های حرفه‌ای
 • برداشت لایه‌ی شاخی با استفاده از روش‌های مختلف بسته به شرایط پوست شما
 • ماساژ حرفه‌ای و استاندارد پوست برای بهبود خونرسانی و تحریک کلاژن سازی
 • لایه برداری برای بهبود اثرات درمانی مرحله بعد
 • استفاده از ماسک‌های درمانی و زیبا کننده مناسب مثل ماسک لیفتینگ، روشن کننده، آبرسان و …

پاکسازی پوست صورت در خانه 

پاکسازی صورت در خانه می تواند علاوه بر شادابی پوست شما به اعتماد بنفس شما و شادابی روحیتان کمک کند از طرفی باز هزینه کمی می توانید پوست شادابی داشته باشید اما یادتان باشد این کار یک پاکسازی حرفه ای نیست و یک کار حرفه ای در کلینیک انجام می گردد.
خوب بعد از اینکه با یک پزشک مشاوره رایگان داشتید و نوع پوست خود را متوجه شد می توانید بایک جستجوی ساده در گوگل و خواندن مطالب سایت های مختلف در خانه به پوست خود رسیدگی کنید ما در این بخش پیشنهادات پزشک برای پوست های ایرانی که بیشتر چرب و خشک هستند را توصیه می کنیم.

نکات پاکسازی پوست چرب

پوست چرب و جوش دار

پوست چرب در عین حال که می تواند مستعد جوش باشد و گاهی نیاز به رفع جوش و آکنه با روشهای پزشکی در آن دیده می شود احتمال چروک شدن و نیاز به بوتاکس در آن کمتر است اگر پوست چربی دارید برای پاکسازی آن شما باید یکسری نکات را در خانه رعایت کنید که اینها عبارتند از:
1- بیشتر از روزی دوبار صورت خود را نشویید مگر زیاد عرق کرده باشید که در آنصورت نیز با آب ولرم ویا سرد اینکار را انجام دهید و از شوینده های مطمئنی که پزشک به شما توصیه کرده و نه هر برندی که دم دستتان بود، استفاده کنید.
2-با پوست چرب باید ملایم رفتار کرد مبادا در حمام بالیفت به صورت خود بکشید که کار اشتباهی است و برای شستشو از سر انگشتان استفاده کنید.3-دقت داشته باشید که برای خشک نمودن صورت خود به هیچ عنوان پارچه و حوله را بر روی صورت خود خیلی محکم نکشید.
4-سعی کنید از شوینده ها و برخی مواد برای پاکسازی استفاده نکنید که غیر از اینکه پاکسازی نمی کند جوشهای صورت را بیشتر نیز خواهد نمود.
5-یک توصیه جدی برای پاکسازی پوست چرب اینکه سعی کنید با یک مرطوب کننده مناسب رطوبت آن را حفظ کنید، چرا که از طریق این مرطوب کننده ها، لطافت و نرمی پوست نگه داشته و به درون پوست چرب هیچ‌ گونه چربی زیادی نفوذ پیدا نمی‌ کند.

پوست خشک و حساس

برای جلوگیری بیشتر خشکی پوست که بیشتر از پوست چرب مستعد پیری زودرس و ایجاد چین و چروک است می توانید نکات زیر را در پاکسازی پوست خشک در خانه رعایت کنید:
1-لطفا زمان دوش گرفتن درحمام را کوتاه و از آب ولرم و شوینده های ملایم و بدون بو مانند صابون های حاوی روغن آرگان یا زیتون برای شستشو استفاده کنید 
2-بعد از حمام و خشک کردن با حوله ، بدن و صورت را با لوسیون مناسب ، آبرسانی کنید. 
3-هفته ای یکبار از اسکراب های مناسب پوست خشک استفاده کنید.
4-هفته ای یکبار از تونرهای آبرسان، جوان کننده و حاوی Q10 برای پوست های خشک مناسب هستند برای پاکسازی پوست بعد از آرایش یا زمانی که احساس سنگینی روی پوست دارید استفاده کنید.5-ماهی یک یا دو بار از بخور استفاده کنیدمراقب باشید بخور دادن بیشتر برای پوست شما مناسب نیست و ممکن است خشکی پوست را تشدید کند.6-بعد از پاکسازی و شستشوی صورت از آلودگی ها و مواد آرایشی حتما از یک کرم آبرسان مناسب استفاده کنید .7-ماهی یک یا دو بار از ماسک صورتی که در ترکیبات خود مواد آبرسای و چرب وجود دارد مانند ماسک عسل ، آبلیو یا سفیده تخم مرغ استفاده کنید وگرنه احتمال تشدید و خشکی پوست یا کم آب شدن پوستتان وجود دارد.