تزریق بوتاکس

بوتاکس چیست؟

بوتاکس که Botox در لاتین نام دارد یکی از پرطرفدارترین عمل های زیبایی است که نیازی به جراحی ندارد از طرفی عوارض بوتاکس و داروی بوتاکس خطرناک نبوده و تزریق آن در حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول می‌کشد و مصرف بوتاکس باعث رفع چین و چروک پوست شده که رایج ترین آن بوتاکس پیشانی است.

بوتاکس چیست ؟نام تجاری سم بوتولیسم که این سم که ازسم های نوروتوکسین است و داروی بوتاکس باعث جلوگیری از انتقال عصبی از عصب به عضله و غدد عرق خواهد شد.

این جوانساز برای از بین بردن و چروک استفاده می شود و FDA مصرف بوتاکس را برای درمان اسپاسم‌های صورت،‌ لوچی و از بین‌بردن چین و چروک‌های صورت،‌ خطوط افقی و عمودی گردن و هم‌چنین بالابردن ابروها تأیید کرده است.

تأثیر تزریق  این دارو بعد از 3 تا 10 روز به طور کامل مشخص خواهد شد و نتیجه‌ی آن بسته به میزان تزریق شده و فیزیولوژی فرد بین 2 تا 7 ماه ماندگار خواهد بود. Botoxدر بدن برخی از افراد زودتر از دیگران حل می‌شود.

بوتاکس چیست
داروی بوتاکس Botox

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس از جمله روش‌های کم‌تهاجمی جوانسازی پوست است و به عنوان روشی ایمن و موثر برای از بین بردن خطوط ظریف و همچنین چین و چروک‌های اطراف چشم بیشترین کاربرد را دارد.

این عمل زیبایی بدون جراحی برای رفع خطوط بقیه‌ی بخش‌های صورت مثل خط اخم یا خطوط افقی پیشانی هم استفاده می شود که آن را بوتاکس پیشانی می نامند و در بین عموم نام Botox  را با بوتاکس پیشانی می شناسند.

تزریق داروی بوتاکس (مصپورت)برای لب و پیشانی نیز مانند سایر جوانسازی ها نیاز به مراقبت هایی دارد که در یک مقاله دیگر به مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس نیز اشاره خواهد شد.

منع تزریق برای سن زیر ۱۸ سال  و برای سن بالای ۶۰ سال نیز به علت کاهش اثرگذاری توصیه می‌شود. برای سایر گروه‌های سنی این تزریق  منعی ندارد و اگر در سنین جوانی تزریق شود جنبۀ پیشگیری نیز دارد.

از تزریق بوتاکس نترسید!

وقتی در مورد این جوانساز پوست اطلاعات لازم را داشته باشید و در مکان آرام و مطمئن زیر نظر پزشک مانند کلینیک سرو از آن بهره مند شوید دیگر نباید بترسید که عوارض بوتاکس خطرناک است.

داروی بوتاکس حاوی بوتولونیوم ، خطرات سم اصلی که توسط باکتری تولید مییشود را ندارد ، به علاوه زمانی این سم کشنده است که وارد گردش خون ما شود پس باید زیر نظر پزشک در کلینیک های پزشکی زیبایی انجام شود.

از نظر سازمان FDA، وزارت بهداشت ایران و تقریباً تمامی سازمان‌های نظارتی درمان و سلامت، مصرف بوتاکس برای استفاده‌های درمانی یا جوانسازی پوست، ایمن و بی‌خطر شناخته می‌شود.

بسیاری از افرادی که دچار عوارض بوتاکس بعد از تزریق آن می شوند بالای 60 سال سن داشته اند و در مکانی غیر از کلینیک پزشکی و توسط افراد غیر پزشک و داروی نامناسب این کار را انجام داده اند.

دوز داروی بوتاکس برای خطوط پوست و چروک ها بسیار کم و بی خطر است و برای استفاده های درمانی از این دارو دوز بیشتر استفاده می گردد که آن نیز باید به تشخیص پزشک باشد

ازتزریق بوتاکس نترسید
کاربرد تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس و نقاط کاربرد آن

در تزریق بوتاکس استفاده از سم تولید شده توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوما برای رفع چین و چروک ها نه تنها مفید بوده بلکه با تزریق آن بر محل اتصال اعصاب و عضلات اثر کرده و مانع آزاد شدن ناقل شیمیایی به نام استیل کولین از انتهای عصب می شود .

نتیجه تزریق توکسین بوتولینوم نوع A ، مانع انقباض عضلات شده و دیگر چین و چروک ایجاد نمی شود بلکه با شل شدن و عدم استفاده طولانی مدت عضلات چین و چروک ها به تدریج از بین خواهد رفت.

اگر چه یکی از مهمترین محل تزریق پیشانی است اما نکته قابل توجه این است که اثرات آن در چین های در حال حرکت  بندرت خواهد بود که اثری بر روی قوام پوست نخواهد داشت .

در بیشتر موارد این عمل به بوتاکس لب یا پیشانی شناخته شده است اما بهتراست بدانیم که استفاده از این سم برای نقاط زیادی در بدن اثر درمانی دارد.

نقاط تزریق بوتاکس  بصورت کلی عبارتند از :

 • پیشانی شامل خطوط عرضی و افقی
 • خط اخم بالای بینی
 • چین و چروک های اطراف چشم (Crow`s feet)
 • چین و چروک روی بینی
 •  ابروها که باعث بالا رفتن خفیف گوشه خارجی ابروها می شود .(Chemical brow lift)
 • درمان چین و چروک عرضی و عمودی ناحیه گردن
 • درمان چین و چروک لب فوقانی و گوشه های دهان
 • زیر بغل
 • خط خنده
نقاط تزریق بوتاکس
موارد منع تزریق بوتاکس
قبل از تزریق بوتاکس ،اگر از آنتی بیوتیک هایی چون جنتامایسین ، استرپتومایسین و کانامایسین و داروی دی- پنی سیلامین که در آرتریت روماتوئید کاربر دارد، مصرف می کنید، بهتر است پزشک را مطلع نمایید.

چه کسانی از این درمان استفاده نکنند؟

موارد منع مصرف بوتاکس و تزریق آن در شرایط زیر توصیه نمی شود و بهتر است اگر در شرایط زیر هستید از مراجعه به کلینیک زیبایی خود داری و یا پزشک را در جریان قرار دهید.

یکی از عواملی که منع تزریق در آرایشگاه ها می باشد همین موارد منع مصرف است زیرا برخی از افراد از آن ها اطلاع کافی نداشته و ممکن است خطرات احتمالی برای مراجعه کنند داشته باشد.

اما در چه شرایطی مصرف این دارو منع شده است ؟

 • حاملگی
 • وجود عفونت در محل تزریق
 • بیماری میاستنی گراو
 • اختلالات نوروموسکولر
 • سندرم Eaton Lambert
 • اگر از آنتی بیوتیک هایی چون جنتامایسین ، استرپتومایسین و کانامایسین مصرف می کنید.
 • اگر داروی دی- پنی سیلامین که در آرتریت روماتوئید کاربر دارد مصرف می کنید.
 • افرادی  تحت درمان با سیکلوسپورین
 • موارد مصرف داروی ضد مالاریای کلروکلین
 • مادران شیرده
 • اگر سابقه حساسیت قبلی به بوتاکس دارید

مراقبت های بعد از بوتاکس

نتیجه Botox علاوه بر اطمینان از محل انجام آن مانند کلینیک ها و مطب پزشک به مراقبت های آن نیز بستگی دارد و در هر شرایطی قبل و بعد از انجام این عمل زیبایی به توصیه ها و مشاوره های پزشک کلینیک سرو توجه نمایید.

این عمل زیبایی باید در دوره های که پزشک توصیه می کند تکرار شود و نیاز به صبوری افراد دارد تا در اعصاب فلج شده،  نتیجه کار موثر نشان داده شود اما مراقبت های بعد از تزریق هم بسیار مهم هستند تا از عوارض بوتاکس جلوگیری شود.

اما برای جلوگیری از عوارض بوتاکس تا چند ساعت پس از تزریق در پیشانی و صورت باید از خوابیدن و یا ماساژ دادن خودداری نمود چرا که سبب افتادگی پلک خواهد شد بصورتی که  با جابه‌جایی Botox و  حرکت آن به سمت پلک بالایی فرد در پلک خود احساس سنگینی خواهد کرد.

تأثیر Botox بر روی پلک به صورت طبیعی و در طی 7 تا 21 روز از بین می‌رود اما تا آن زمان برای مقابله با آن می‌توان از قطره‌ی چشم لوپیدین استفاده نمود.

برخی از افراد بعد از تزریق بوتاکس دچار سردرد می‌شوند که می‌توان آن را به کمک استامینوفن برطرف نمود.

ممکن است پوست فرد در ناحیه‌ای که تزریق در آن انجام شده است کمی کبود شود که می‌توان آن را به کمک آرایش پوشاند. این کبودی معمولاً در طی چند روز بر طرف خواهد شد.

در برخی از موارد از بیمارانی که برای اولین بار از این دارو استفاده می‌کنند خواسته می‌شود تا بعد از 2 تا 3 هفته از تزریق برای معاینه و یا تمدید تزریق دوباره به کلینیک سرو مراجعه نمایند.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

بیشتر بیماران باید 1 یا 2 بار در سال به کلینک مراجعه و  تزریق بوتاکس خود را تکرار نمایند.باید به خاطر داشت که بوتاکس ماهیچه‌هایی را که باعث پدید آمدن چروک بر روی پوست می‌شوند فلج می‌نماید و کمی زمان می‌برد تا چروک‌ها به طور کامل ناپدید شوند.

One Comment

 1. بازتاب: مریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back to top button